Na czas pandemii zamienili działania społeczne na pomoc szpitalom.

Na czas pandemii zamienili działania społeczne na pomoc szpitalom.

Autor: ONAS
15 kwietnia 2020 / Onas

Fundacja Integracji Społecznej ''Przyjaciele'' podczas pandemii przekwalifikowała swoje działania - od teraz przede wszystkim pomaga zbierać fundusze placówkom medycznym. Sami przyznają, że chcą poszerzać swoje działania społeczne, które na ten moment są kierowane do osób żyjących na obrzeżu województwa mazowieckiego, ale teraz przyświeca im inna idea. Rozmawialiśmy z prezes Fundacji - panią Agnieszką Danilewską

ONAS: Czym zajmujecie się Państwo jako Fundacja?

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” powstała w 2016 roku jako organizacja non-profit. Nasz potencjał to konie, wobec czego realizujemy projekt „Na Końskim Grzbiecie Po Zdrowie”, którego celem są darmowe zajęcia z hipoterapii i jazdy konnej dla dzieci. Wykorzystując zasób osobowy i rzeczowy Fundacji prowadzimy darmowe zajęcia z hipoterapii oraz jazdy konnej, a Prezes Fundacji jest instruktorem hipoterapii, jazdy konnej oraz sędzią jeździeckim.

Grono przyjaciół Fundacji jest związane z jeździectwem. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych. Cieszymy się, że możemy umożliwić dzieciom i młodzieży korzystanie z takiej formy spędzania wolnego czasu, a przez hipoterapię - pomoc w powrocie do zdrowia. Chcemy to rozwijać umożliwiając większej liczbie osób korzystanie z darmowych zajęć. Rozpoczęliśmy rozmowy z lokalnymi stajniami i planujemy pozyskać środki na sfinansowanie tego działania.

W projekcie tym uczestniczą wolontariusze – młodzi ludzie, którzy odwiedzają nas regularnie i pomagają w opiece nad naszymi czworonożnymi podopiecznymi (końmi-emerytami, kozami, psami i kotami). Pod koniec 2019 r. pomagali nam również w pierwszej zbiórce publicznej (do puszek) i w sprzedaży charytatywnej dzieł artystycznych na Dożynkach w Starym Zadybiu, gdzie dzięki organizatorowi GOK z Kłoczewa mieliśmy do dyspozycji darmowy pawilon.

Prowadzimy też program pomocowy dla zwierząt pod nazwą „Pomoc zwierzętom i ich opiekunom” i „Pomoc sąsiedzka” skierowana do mieszkańców naszego regionu.

Źródło fotografii: Fundacja Integracji Społecznej "Przyjaciele"

W jaki sposób się do Państwa zgłosić, by wziąć udział w projekcie?

Teoretycznie nasze działania są skierowane do mieszkańców naszego regionu, ale staramy się udostępniać je również osobom z okolicy. Znajdujemy się na granicy Mazowsza i wiele osób stamtąd do nas dojeżdża. W tej chwili mamy problem z infrastrukturą, więc zawiesiliśmy w tym roku zajęcia, ale chcemy uzyskać dotacje na uruchomienie w innych ośrodkach. Mamy dalekie plany na utworzenie ośrodków podobnych do naszego w różnych regionach, lecz to się niestety wiąże z dużymi kosztami. Natomiast gdy to osiągniemy, będzie się mógł do nas zgłosić praktycznie każdy.

Źródło fotografii: Fundacja Integracji Społecznej "Przyjaciele"

Czy „Pomoc sąsiedzka” trwa w czasie epidemii?

„Pomoc sąsiedzka” to projekt poświęcony bezpośredniej pomocy mieszkańcom. Do tej pory udało nam się przeprowadzić dwie akcje pomocy przedświątecznej. Nawiązaliśmy współpracę z lokalnymi firmami, które przekazały nam artykuły między innymi spożywcze. Wsparli nas: Spółdzielnia Mleczarska Ryki (przekazując nam przepyszne sery „Ryckie”), firma Koryś (przekazali wędliny) i inni: Hurtownia „EURO”, Hurtownia EUROCASH.SA, Hurtownia PHU HAPPY oraz anonimowi darczyńcy.

Zgłaszają się również osoby potrzebujące pomocy w pokryciu kosztów rehabilitacji czy leczenia. Tę pomoc koniecznie chcemy rozwijać, bo wiele osób z naszego regionu nie stać na odpłatne zabiegi, a wszyscy wiemy, że czas oczekiwania na pewne usługi opieki zdrowotnej na NFZ są odległe. Wobec tego możemy pomóc poprzez wykupienie zajęć rehabilitacyjnych, dofinansowanie zakupu leków czy innych niezbędnych rzeczy.

Obecnie mimo dużych chęci pomocy mamy bardzo ograniczoną możliwość (blokuje nas strefa finansowa).

Ponieważ w dobie koronawirusa bardzo ciężko jest pozyskać darowizny na działalność statutową, nasze trzy cykliczne akcje są wstrzymane. Oczywiście piszemy wnioski o dotacje i czekamy na rozstrzygnięcia, wobec czego skupiliśmy się na pomocy szpitalowi. Uruchomiliśmy akcję „Wraz z Wami Szpitalom Pomagamy”, a oto nasz apel:

Szanowni Państwo,

pandemia rozwija się szybko, nikt nie jest bezpieczny. Nieoceniony jest więc nasz wspólny wysiłek, aby zminimalizować skutki.

Rozpoczynamy akcję „Wraz z Wami Szpitalom Pomagamy”.

Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji, w której działania powinny być ukierunkowane w pierwszej kolejności na wsparcie opieki medycznej. Potrzeby są duże i jako społeczeństwo musimy pomóc przygotować się ośrodkom dedykowanym bezpośrednio do walki z wirusem.

Po konsultacji ze Szpitalem Puławskim zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie zakupu specjalistycznego sprzętu, przede wszystkim dla oddziału zakaźnego.

Potrzebujemy zebrać co najmniej 100 tys. złotych.

Z pozyskanych pieniędzy chcemy zakupić między innymi Aerosept 500 (urządzenie do dezynfekcji dużych powierzchni), ubiory ochronne, maski, pościele jednorazowego użytku i inne.

Chcemy również wesprzeć szpital w Rykach, który przejął część obowiązków szpitala Puławskiego. Niestety nie jest on w pełni do tego przygotowany. Po konsultacji z Panią Prezes szpitala chcemy zakupić sprzęt rehabilitacyjny, urządzenia do transportu wewnętrznego, ubiory i inne niezbędne rzeczy.

Fundacja Integracji Społecznej „Przyjaciele” jest małą organizacją z gminy Kłoczew. Powstaliśmy dla szeroko rozumianych działań prospołecznych. Nasze działania przeznaczone są przede wszystkim dla mieszkańców naszego regionu. Prowadzimy darmowe zajęcia z hipoterapii, wspieramy działania prozwierzęce, udało nam się również wesprzeć paczkami żywnościowymi osoby potrzebujące.

W czasie tak ciężkim dla wszystkich chcemy poświęcić swoje działania na wsparcie medyków. Wszystkie wnioski, które obecnie składamy na dotacje, poświęcamy właśnie im.

Jednak bez Waszej pomocy nie uda nam się zakupić tak drogiego sprzętu.

Wszyscy musimy razem działać. My, jako organizacja pozarządowa, możemy organizować zbiórki, aby odciążyć zarządy szpitali i ordynatorów, zdejmując im z głowy problem „Skąd wziąć pieniądze? Jak zdobyć sprzęt? Czy jak zabezpieczyć personel?”

Prosimy więc o rozważenie wsparcia naszej akcji.

Darowiznę możesz wpłacić na konto:

PKO.BP.SA 85 1020 1169 0000 8502 0248 6744”

Źródło fotografii: Fundacja Integracji Społecznej "Przyjaciele"

Czy współpracujecie Państwo z innymi organizacjami?

Oprócz cyklicznych projektów, staramy się pomagać innym organizacjom społecznym. Doradzamy nowym organizacjom w zakresie różnych procedur czy pisania wniosków. Staramy się również przekazywać informacje o dotacjach poprzez śledzenie harmonogramów aplikacji o dotacje. Uważamy, że wspólna wymiana informacji lub umiejętności może przyczynić się do rozwoju regionu i możliwości oddziaływania oddolnego na zmiany na lepsze.

W 2019 roku rozpoczęliśmy akcję w kierunku ratowania lokalnych zabytków kultury. Na naszym terenie znajduje się drewniany dworek, w którym spędził dzieciństwo Leon Wyczółkowski. Władze Miasta Ryki miały w planach rozebrać obiekt, a działkę sprzedać. Udało nam się sprawić, aby obiekt nie został zburzony, jednak niestety władze wystawiają go w tym roku na sprzedaż, mimo że wnioskowaliśmy o przekazanie nam opieki nad nim. W związku z tym planujemy przeprowadzić akcję zbiórki na ratowanie dworku - chcemy go wykupić, wyremontować oraz tchnąć w niego życie, aby uświetnić pamięć L. Wyczółkowskiego.

Nawiązaliśmy kontakt z lokalną szkołą budowlaną, która pomoże nam w pracach. Niezbędne jednak jest pozyskanie finansów na wykup dworku i materiały budowlane. Dotychczas współpracowali z nami: gazeta „Twój Głos”, „Tygodnik Powiśle”, „Gazeta TVFree”, Nadleśnictwo Puławy, Nadleśnictwo Garwolin, Spółdzielnia Mleczarska Ryki.

Dla lepszej komunikacji ze społeczeństwem i potencjalnymi darczyńcami założyliśmy profil w mediach społecznościowych (fb/przyjaciele.ngo), jesteśmy w trakcie zakładania bloga, mamy w planach założenie strony internetowej. Wiemy bowiem, że bez istnienia w Internecie, nie można obecnie dobrze promować organizacji.

W roku 2017 udało nam się również jako jedynej młodej organizacji w regionie pozyskać mini grant FIO. Wsparł nas również Wójt Gminy dotacją na zajęcia z hipoterapii.

Przeprowadziliśmy również kampanię informacyjną na temat zbawiennego oddziaływania jazdy konnej na człowieka oraz na przebieg depresji. Planujemy kampanię na temat tej choroby na większą skalę oraz kampanię na temat przemocy domowej i jej skutków. Zdajemy sobie sprawę, że w środowisku wiejskim jest duże przyzwolenie społeczne i niezrozumienie tego problemu. Chcemy wspierać osoby pokrzywdzone, w szczególności kobiety.

W bieżącym roku wystąpiliśmy o dotację na cele ekologiczne do urzędu marszałkowskiego w Warszawie. Nasz projekt „Myślmy jak pszczoła, a ziemia nie będzie goła” ma promować rolnictwo ekologiczne i znaczenie pszczół dla środowiska. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

***

Więcej o działalności Fundacji Integracji Społecznej Przyjaciele można się dowiedzieć na stronie:

https://www.facebook.com/przyjaciele.ngo/



Organizacje

Ośrodek "Instytut Konfucjusza w Krakowie"

Celem działalności Instytutu Konfucjusza UJ  jest promowanie języka i kultury chińskiej. Wśród proponowanych zajęć znajdą Państwo kursy językowe oraz specjalistyczne,...

Fundacja Scolar

Jesteśmy Fundacją, która specjalizuje się w diagnostyce i skutecznym uczeniu dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest...

Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

Wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, dzieci i młodzież oraz bezrobotnych. Działamy od 1995 roku.


Informujemy, iż korzystamy z informacji zawartych w plikach cookies. Użytkownik może kontrolować pliki cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies