Gdański Galar, czyli atrakcja turystyczna aktywizująca zawodowo wychowanków domów dziecka

Gdański Galar, czyli atrakcja turystyczna aktywizująca zawodowo wychowanków domów dziecka

Autor: Onas
26 wrzesień 2019 / AKTYWIZACJA ZAWODOWA

Fundacja Galar Gdański organizuje rejsy wycieczkowe po Gdańsku w replikami galarów, czyli dawnych łodzi wiosłowych, którymi w średniowieczu wożone były różne towary. Wycieczki te służą również do prowadzenia staży zawodowych dla wychowanków domów dziecka i pieczy zastępczej, którym Fundacja organizuje kursy zawodowe i pomaga tym samym wejść w samodzielne, dorosłe życie. 

Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

ONAS - W jaki sposób Państwo aktywizujecie zawodowo wychowanków pieczy zastępczej i ilu takich wychowanków objęła Fundacja swoimi działaniami?

Fundacja Galar Gdański - W tym roku realizujemy pilotażowy projekt "Suchą Stopą w Dorosłość", który powstał z myślą o młodzieży wychowującej się w domach dziecka oraz w tzw. pieczach zastępczych. Daje on możliwość wkroczenia im w dorosłe życie - odbycie swojego pierwszego stażu zawodowego na stanowisku pomocnika sternika motorowodnego w Gdańsku, w Fundacji Galar Gdański. Staże uczą młodzież odpowiedzialności, pracy z Klientem a także dostają szkolenia oraz patenty, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. W 2019 r. w naszej Fundacji zapewniliśmy miejsce dla 5 stażystów, natomiast ze stażu w Fundacji skorzystała dwójka podopiecznych Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych. Pracowali oni u nas w sierpniu, zdobywając doświadczenie na stanowisku sternika (sterowanie łodziami typu Galar) oraz oswajali się z pracą z Klientem krajowym oraz zagranicznym. Jeszcze przed rozpoczęciem stażu zapewniliśmy młodzieży przeszkolenie ze sterowania łodziami typu Galara oraz z zakresu bezpieczeństwa na wodzie – tu zajęcia już bezpośrednio w Komisariacie Wodnym Policji w Gdańsku oraz w Kapitanacie Portu Gdańsk. Szkoleń miało być dużo więcej, lecz niestety tylko te Instytucje wyraziły chęć przeprowadzenia krótkiego szkolenia dla stażystów.

Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Po zakończonym wakacyjnym stażu planujemy kontynuować współpracę z podopiecznymi. Dzięki założycielowi programu The Grade Trójmiasto, nasi podopieczni będą mogli wziąć nieodpłatnie udział w takim programie. The Grade pomaga młodym ludziom nauczyć się najważniejszych wartości w życiu jak i w biznesie. Uczy stawiania sobie celów zawodowych, a także pokazuje jak godzić je z życiem prywatnym (www.thegrade.gdansk.pl). Będziemy dążyć do umożliwienia młodzieży zdobycia wyższych kwalifikacji, takich jak jachtowego sternika morskiego (tu konieczne wypływanie 200 godzin rejsów stażowych, które będziemy organizować w ciągu roku), uprawnienia na radiooperatora krótkiego zasięgu SRC w systemie RYA oraz dodatkowe szkolenia miękkie. Chcemy także, aby staże miały charakter cykliczny - w pierwszym roku młodzież będzie pracować na stanowisku pomocnika sternika, natomiast w roku kolejnym dostaną możliwość pracy na stanowisku sternika i przyuczania nowych stażystów (kolejną młodzież z domów dziecka).

Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Czym się zajmuje założone przez Fundację Przedsiębiorstwo Społeczne i jaką rolę odgrywa ono w Państwa statutowej działalności?

Fundacja została założona 30 stycznia 2018 r. w myśl aktywizacji zawodowej osób z wykluczenia społecznego, w tym osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, a także dzieci z domów dziecka, oraz w myśl pielęgnacji polskiej kultury, dziedzictwa narodowego i promocji Miasta Gdańska.

Głównym symbolem Fundacji, o który oparta jest jej podstawowa działalność, jest Galar - starodawna, drewniana, wiślana łódź, która głównie w XVII i XVIII wieku wpływała na wody Motławy z wszelkimi dobrami typu: węgiel, sól z Bochni, mydło, wapno, zboże i innymi niezbędnymi towarami. W sierpniu 2018 r. Fundacja Galar Gdański rozpoczęła świadczenie usługi rejsów „Galarem po Gdańsku”.

Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Oferujemy niestandardowe trasy rejsu po Gdańsku a także niedostępne dla innych jednostek rejsy po wodach ściśle stoczniowych. Rejs repliką historycznej łodzi typu Galar pozwala spojrzeć na Gdańsk z całkiem innej perspektywy. Kameralna (do 12 osób), naturalna (wybudowana ze 150-letnich świerków), przestronna, otwarta łódź pozwala czuć się swobodnie podczas rejsu, a małe grono pasażerów pozwala na bezpośredni kontakt ze sternikami i rozmowy. Na pokład naszych łodzi zapraszamy wszystkich, w tym rodziców z dziećmi, osoby niepełnosprawne, rowerzystów (na pokład naszych łodzi możemy w zależności od dostępnego miejsca zabrać do 4 rowerów), a także miłośników zwierząt (akceptujemy na pokładzie zwierzęta). Łodzie wyposażone są we wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa oraz sprzęt asekuracyjny, w tym kamizelki w różnych rozmiarach (od 0 do 99+ lat). Rejs z przewodnikiem. Dodatkowo do rejsu „Galarem po Gdańsku” każdy Gość otrzymuje od nas opracowany przez naszą Fundację przewodnik „Galarem po Gdańsku”.

Ta działalność ściśle wiąże się z celami statutowymi Fundacji, ponieważ zatrudniamy tu osoby wykluczone społecznie, prowadzimy staże "Suchą stopą w dorosłość" dla dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczej, organizujemy rejsy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz samotnych matek z dziećmi, a także rozwijamy turystykę i promujemy nasze miasto.

​​​​​​​Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Proszę opowiedzieć coś więcej o projekcie „Prom".

W związku z wybudowaniem w 2016 r. tunelu pod Martwą Wisłą, zniknął prom, którym wcześniej przeprawiali się przez Martwą Wisłę piesi i rowerzyści, w tym także piesi turyści. Tym sposobem nastąpiły spore utrudnienia ruchu pieszego w dzielnicy Nowy Port, w tym utrudniony został dostęp dla pieszych turystów do tak ważnych obiektów historycznych, jak Westerplatte i Twierdza Wisłoujście. I to właśnie m.in. z tych powodów potrzeba uruchomienia promu w Nowym Porcie była poruszana podczas niemal każdej dyskusji dotyczącej rewitalizacji tej dzielnicy. Problem ten był także wielokrotnie zgłaszany na spotkaniach dzielnicowych. W związku z licznymi głosami mieszkańców postanowiliśmy przedstawić Miastu Gdańsk nasz pomysł na przywrócenie przeprawy pieszo-rowerowej w Dzielnicy Nowy Port na podstawie jednostki typu Galar. W tym celu spotykaliśmy się z Radnymi m. Gdańsk, którzy dalej mieli podejmować temat przywrócenia przeprawy promowej.

​​​​​​​Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Kursowanie naszej jednostki mogłoby być nawet trzykrotnie tańsze w utrzymaniu niż poprzedni prom samochodowy. Na Martwej Wiśle miałaby się pojawić nowa, 12-osobowa jednostka, wybudowana specjalnie do obsługi pieszych i rowerzystów. Jednostka typu Galar – ale już o większych rozmiarach i wyższej burcie. Jednostka mogłaby być większa (zabierać więcej niż 12 pasażerów), ale wówczas wedle prawa stałaby się statkiem, co znacznie zwiększyłoby koszty jej utrzymania. Dzięki wyspecjalizowanej budowie, przy pomocy profesjonalnej rampy, mogłyby korzystać z niej także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Łódź posiadałaby też nadbudówkę, by chronić pasażerów przed opadami deszczu lub silnym słońcem. Bilet na kurs w jedną stronę miałby kosztować nie więcej niż 5 zł za osobę dorosłą. Galar miałby pływać od kwietnia do października. Jedynym ograniczeniem w kursowaniu między oboma brzegami byłoby ewentualne załamanie pogody i wiatr przekraczający cztery stopnie w skali Beauforta.

​​​​​​​Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Pomysłów na rozwój jest bardzo dużo, opowiemy na razie tylko o tych dla nas najistotniejszych – do zrealizowania w pierwszej kolejności. Planujemy kontynuację i rozszerzenie programu staży zawodowych dla dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczej. Zamierzamy brać udział w międzynarodowym programie, w ramach którego zagraniczna młodzież w okresie letnim będzie przyjeżdżać do naszej Fundacji, poznawać nasz kraj, kulturę, miasto i jego historię, naszą organizację oraz będą jednocześnie zdobywać doświadczenie w pracy na Galarach. Chcemy realizować projekt „Prom”, opisany wcześniej.

W ramach innowacji skierowanych na ochronę klimatu i środowiska wodnego pragniemy wymienić silniki spalinowe na silniki elektryczne, co uatrakcyjni ofertę, zminimalizuje emisję spalin oraz hałasu w samym Centrum Gdańska. W ramach proponowanego przedsięwzięcia powstaną pierwsze w historii Galary napędzane elektrycznie służące zarówno lokalnej społeczności jak i turystom.

​​​​​​​Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

Planujemy też utworzenie warsztatu stolarko-szkutniczego, w którym zatrudnienie przy kompletowaniu zamówień znalazłyby osoby z wykluczenia społecznego (osoby niepełnosprawne intelektualnie). Do współpracy z tymi osobami chętnie zaprosilibyśmy również seniorów, co byłoby formą ich aktywizacji. Poprzez budowę pracowni stolarsko-szkutniczej powstałoby nowe miejsce do prowadzenia warsztatów terapii zajęciowej. Sam warsztat byłby otwarty w wyznaczonych godzinach dla wszystkich – po dokonaniu opłaty każdy mógłby wejść i skorzystać z powierzchni oraz wszystkich narzędzi i urządzeń znajdujących się w warsztacie (urządzenia jak np. plotery do cięcia obsługiwane byłyby tylko i wyłącznie przez pracownika Fundacji). Poza tym zastanawiamy się nad produkcją budek lęgowych dla ptaków, owadów i zwierząt, karmników oraz produkcją drewnianych zabawek dla dzieci. Zarówno budki, karmniki, jak i zabawki byłyby do samodzielnego złożenia (oczywiście w komplecie niezbędne śrubki, gwoździe itp.). Rodzice musieliby poświęcić czas na wspólne z dzieckiem złożenie zabawki.

​​​​​​​Źródło fotografii: Fundacja Galar Gdański

***

Więcej informacji o działalności Fundacji Galar Gdański można znaleźć na stronach:

https://www.galar.org.pl

https://www.facebook.com/GalarGdanski/

​​​​​​​Komentarze EKSPERTÓW


Brak wyników.

Najnowsze wątki


Informujemy, iż korzystamy z informacji zawartych w plikach cookies. Użytkownik może kontrolować pliki cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies