Dzięki nim każdy może wystąpić w teatrze

Dzięki nim każdy może wystąpić w teatrze

Autor: Onas
5 sierpień 2019 / KULTURA I ROZRYWKA

Nie tylko profesjonalni aktorzy, którzy ukończyli szkoły teatralne, mogą występować na deskach teatru, bo taką przygodę mogą też przeżyć aktorzy amatorscy, chociaż i oni powinni przejść jakieś przygotowanie w tym kierunku. Taką możliwość daje aktorom-amatorom w każdym wieku, działające przy Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST. O działalności Stowarzyszenia MOST, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej działalności, opowiada Prezes Agnieszka Grewling-Stolc.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

ONAS - Proszę opowiedzieć coś więcej o zespołach teatralnych, którymi się Państwo zajmujecie.

Agnieszka Grewling-Stolc - W Stowarzyszeniu Kulturalno-Edukacyjnym MOST działa obecnie 11 zespołów teatralnych, prowadzonych przez 6 instruktorów. Mamy dużą rozpiętość wiekową naszych uczestników. W zajęciach przez nas organizowanych uczestniczą dzieci od 5 lat, a także dorośli, nawet powyżej 60 roku życia - każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszą się grupy dziecięce, wczesnoszkolne i dla szkół podstawowych.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Czy rodzice przyprowadzają dzieci do Państwa w ramach zajęć pozalekcyjnych?

Tak, zajęcia w naszym stowarzyszeniu odbywają się codziennie od poniedziałku do soboty. Zajęcia są prowadzone dla chętnych i zainteresowanych. Nie prowadzimy żadnych castingów, prób, czy egzaminów wstępnych. Wychodzimy z założenia, że teatr ma być sposobem spędzania wolnego czasu, uczenia się siebie i relacji z rówieśnikami. Każdy z nas ma do tego predyspozycje, należy tylko odkryć czy to jest to, co ktoś chce robić. Niektórzy zostają z nami na długie lata, inni natomiast po krótszym czasie rezygnują stwierdzając, że nie jest to odpowiednie zajęcie dla nich.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Na czym polega Państwa współpraca z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku?

Od początku naszego istnienia współpracujemy z Teatrem Miniatura w Gdańsku. Współpraca wyniknęła z mojej inicjatywy jako pracownika teatru. Za zgodą ówczesnego dyrektora postanowiłam prowadzić popołudniami zajęcia dla młodzieży w teatrze. Aby sformalizować te działania powołano do życia nasze stowarzyszenie, którego członkami byli m.in. pracownicy teatru oraz grono przyjaciół artystów. Tak więc w 2009 roku zaczęliśmy prowadzić zajęcia teatralne. Zaczynaliśmy od 2 grup, a obecnie mamy 250 uczestników tygodniowo na zajęciach.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Zbliża się 10 lecie państwa działalności. Czy szykujecie Państwo coś specjalnego na ten termin?

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do obchodów 10-lecia. 7 września w godzinach 12.00- 15.00 odbędzie się festyn artystyczny. Będą to głównie działania artystyczne w plenerze dla dzieci, tak aby miło spędziły one czas. Planujemy działać na dwóch scenach: jednej w teatrze, a drugiej plenerowej na tyłach Teatru Miniatura. Będzie można nauczyć się rzeczy, które na co dzień nie są pokazywane na zajęciach, głównie z kręgu teatru ulicznego, takich jak chodzenie na szczudłach, żonglowanie, ale też różnych działań plastycznych. Na scenie odbędzie się występ naszych absolwentów, którzy sami opracowali spektakl podsumowujący 10 lat działalności naszego stowarzyszenia oraz spektakl dla dzieci. Natomiast wieczorem w teatrze, w ramach podziękowania, odbędzie się impreza zamknięta dla członków stowarzyszenia, firm i instytucji, dzięki którym stowarzyszenie mogło się rozwijać i otrzymywało wsparcie.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Dla kogo organizujecie Państwo obozy artystyczne i jaki jest ich cel i formuła?

Obóz artystyczny organizujemy w tym roku po raz dziewiąty. Idea obozów pojawiła się po odbyciu pierwszych organizowanych przez nas warsztatów, kiedy to okazało się, że rozstanie na okres wakacji z naszymi zajęciami jest zbyt długie. Zarówno dzieci jak i rodzice chcieli aby w tym czasie organizowana była dla nich jakaś aktywność z naszej strony. Dlatego w kolejnym roku zorganizowaliśmy pierwszy obóz. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, ponieważ codzienny tryb pracy w formie warsztatów przez 10 dni świetnie się sprawdził. Na spektakle, pokazy taneczne oraz wernisaż plac plastycznych zapraszaliśmy mieszkańców okolicznych wsi, którzy przychodzili na nasze pokazy. Mogliśmy poznać bliżej dzieci i przełamać bariery, których nie zdążyliśmy przełamać w roku szkolnym. Obecnie trzeci rok z rzędu organizujemy obóz w Wymysłowie w Borach Tucholskich, gdzie gospodarze chętnie z nami współpracują, mimo iż jesteśmy dosyć wymagającą grupą.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Jak wyglądają takie obozy od strony organizacyjnej? Czy osoby nieposiadające odpowiednich środków mogą liczyć na jakąś pomoc w tym zakresie?

Zazwyczaj zapisy na obóz zaczynają się w styczniu i trwają jedną dobę. W tym czasie kończą się wszystkie dostępne miejsca. W tym roku mamy na obozie 75 dzieci. Można byłoby się pokusić o podwojenie tej liczby, natomiast bardzo zależy nam na relacjach z uczestnikami, a to może zapewnić tylko mniejsza liczba znanych już wcześniej uczestników. Jak pokazuje doświadczenie z lat ubiegłych, liczba 75 osób zapewnia indywidualne podejście do każdego uczestnika. Nie zdarzyło nam się, aby ktokolwiek prosił nas o zwolnienie z opłat. W pierwszych latach kiedy organizowany był obóz, wszystkie dzieci miały dofinansowanie. W kolejnych latach, w związku z większą ilością dzieci, nie mogliśmy sobie na to pozwolić, ponieważ stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, z której mogłoby opłacać dzieciom zajęcia i obozy. Istnieje jednak możliwość zwolnienia z opłaty lub jej obniżenia za zajęcia prowadzone przez nas w ciągu roku, jeżeli jest taka konieczność. Decyzje takie podejmuje indywidualnie każdy z instruktorów prowadzących zajęcia.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Proszę opowiedzieć o organizowanym przez państwa Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym.

Festiwal MOST był pierwszą inicjatywą organizowaną przez nasze stowarzyszenie. W 2009 roku, jeszcze przed założeniem stowarzyszenia, została zorganizowana I edycja festiwalu. Jest to efekt mojej wcześniejszej działalności w Pałacu Młodzieży, gdzie organizowałam Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Klaka". Po zakończeniu współpracy z Pałacem Młodzieży postanowiliśmy stworzyć nowy festiwal, już z inną nazwą i miejscem. W ten sposób powstały Młodzieżowe Otwarte Starcia Teatralne przy Teatrze Miniatura. Od tego czasu co roku w czerwcu ma miejsce to wydarzenie. Udział w nim bierze kilkanaście teatralnych zespołów młodzieżowych, które przeszły przez wcześniejsze kwalifikacje. Każda z drużyn przesyła nam nagranie swoich spektakli i my jako organizatorzy kwalifikujemy od 12 do 14 zespołów. Festiwal nie ma formuły konkursowej, której osobiście jestem przeciwna, bo wszystkie prezentowane spektakle są warte przedstawienia i to publiczność decyduje o zwycięstwie i nagrodzie w formie finansowej. Dyrektor Teatru Miniatura również wręcza dodatkowe uhonorowania za wybitne kreacje aktorskie roli męskiej i żeńskiej. Są również nagrody dodatkowe za np. najbardziej fotogeniczny spektakl lub najlepiej zrobione zdjęcia. Każdy zespół otrzymuje statuetkę jako nagrodę za udział i dyplom pamiątkowy. Ludzie, którzy przyjeżdżają na festiwal, zawsze bardzo podkreślają przyjacielską i pro integracyjna atmosferę, która na nim panuje. Na festiwalu nikt ze sobą nie rywalizuje, raczej zależy nam na wzajemnym wspieraniu się i inspirowaniu, mimo to zespoły zawsze otrzymują nienasączone krytyką informacje zwrotne, jak można ulepszyć w przyszłości ich występy. Przygotowanie festiwalu trwa kilka miesięcy, jednak spędzone na nim 3 dni dają uczestnikom i organizatorom bardzo dużo satysfakcji. Od początku założeniem festiwalu była organizacja warsztatów dla uczestników. Warsztaty odbywają się trzeciego dnia festiwalu i biorą w nich udział wszyscy aktorzy i aktorki. Pozwala to na dodatkową naukę i nowe doświadczenia, na które nie ma czasu w zwykłej codziennej pracy.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Jakie jeszcze prowadzicie Państwo działania na rzecz animacji i promowania kultury dla społeczności Gdańska i Trójmiasta?

Jesteśmy bardzo otwarci na wszelką współpracę. Najściślej współpracujemy z Teatrem Miniatura, który  w ostatnich latach bardzo rozwinął swoją działalność edukacyjną jeżeli chodzi o teatr dla młodzieży. Młodzież MOST-owa jest także ambasadorem działań teatru w swoich środowiskach. Żaden plakat tak nie trafia do młodzieży, jak przekaz ustny. Złożyliśmy również wniosek do miasta Gdańska o wybudowanie placu zabaw, który został już wybudowany.  Zrobiliśmy na nim również scenę, która chętnie jest wykorzystywana przez dzieci bawiące się na nim. Dzięki temu, że mamy bazę 250 uczestników, często również zgłaszają się do nas różnego rodzaju firmy i instytucje chcące nawiązać współpracę. Jest to korzystne dla firm ze względu na pewne doświadczenie aktorskie, jakie posiadają nasi podopieczni. Robiliśmy również etiudy teatralne z młodzieżą i wzbogacaliśmy naszym występem inne występy profesjonalistów. Mamy jednak ograniczenie w kwestii przyjmowania nowych członków, ponieważ możemy przyjąć tylko tyle osób, ile od nas odejdzie, bądź przejdzie do innych grup. Żeby móc pracować w dogodnych warunkach nie możemy sobie pozwolić na większy rozwój struktury. Mamy nadzieję, że w przyszłości otrzymamy od miasta nowy lokal, gdzie będziemy mogli rozwinąć naszą działalność. Ze względów logistycznych zależy nam na tym, aby było to w Gdańsku Wrzeszczu.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

Czy dużo osób uczestniczących w Państwa zajęciach idzie później na studia teatralne?

Nie jest to nasz priorytet, żeby przygotowywać osoby do szkół teatralnych. Często nawet zdarza się, że jeżeli ktoś przychodzi z takim założeniem na nasze zajęcia, po czasie, obserwując pracę zawodowych aktorów, zmienia zdanie. W ten sposób unikamy rozczarowań, ponieważ jeżeli ktoś taką szkolę wybiera, robi to świadomie, bo już wie jak wygląda praca aktora, próby i warunki w jakich się pracuje. Obecnie mamy sporo absolwentów w szkołach teatralnych i na ekranach telewizyjnych oraz pojawiających się na  plakatach teatralnych. Praca wykonana u nas na zajęciach przekłada się również często na życie codzienne. Na zajęciach mamy wielu pracowników innych zawodów, którym przydają się nabyte u nas umiejętności.

Źródło fotografii: https://www.facebook.com/mostgdansk/

***

Więcej o działalności Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST można się dowiedzieć na stronach:

http://www.most-gdansk.pl/

https://www.facebook.com/mostgdanskKomentarze EKSPERTÓW


Brak wyników.

Najnowsze wątki


Informujemy, iż korzystamy z informacji zawartych w plikach cookies. Użytkownik może kontrolować pliki cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies