14 luty – dzień pamięci o Armii Krajowej

14 luty – dzień pamięci o Armii Krajowej

Autor: WarszawskieSpo
14 luty 2018 / TEMATY RÓŻNE

https://www.youtube.com/watch?v=N0IBcDvSCq4
Źródło: http://www.patriotycznekaraoke.pl

 

14 luty – dzień pamięci o Armii Krajowej

14 lutego 1942 Związek Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, przemianowano na Armię Krajową, uważaną za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją  utworzonej we września 1939 r. konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej i stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. Zadaniem Armii Krajowej było scalenie polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowanie ich rządowi RP w Londynie. AK walczyła o odzyskanie niepodległości, organizując i prowadząc samoobronę oraz przygotowując armię podziemną do walk podczas planowanego już wówczas powstania.

Dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot, Tadeusz Komorowski ps. Bór i Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.

Liczba żołnierzy AK na początku 1942 r. wynosiła  ok. 100 tys., zaś w lecie 1944 r. - ok. 380 tys.

Armia Krajowa organizowała akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe, także bitwy partyzanckie. Bardzo ważne miejsce w jej działalności bojowej zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS, policji, zdrajców i prowokatorów.

Największym wysiłkiem i poświęceniem AK było przygotowanie i walka w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r.

Prosiłbym o kontakt telefoniczny gdyż nie bardzo wiem

Straty AK to ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Żołnierze AK byli także prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

Dzień 14 lutego to wielkie święto polskiego patriotyzmu!

 

Tekst przysięgi żołnierzy AK

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało.


Tekst odbierającego przysięgę

Przyjmuję cię w szeregi żołnierzy Armii Polskiej walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.Komentarze EKSPERTÓW


Brak wyników.

Najnowsze wątki