Początek roku szkolnego jest doskonałym momentem na poszukiwanie materiałów edukacyjnych inspirujących do konstruowania i prowadzenia ciekawych zajęć w szkole. Jedną z takich propozycji są warsztaty stworzone przez Fundację Burza Mózgów – “Kultura Złotego Wieku Interdyscyplinarne działania twórcze” zapoznający z kulturą renesansu oraz “Pszczoły, czułe czułki” mający na celu poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży na temat ochrony różnorodności biologicznej oraz ekologii, a także wzbogacenie wiedzy związanej ze znaczeniem owadów zapylających.
Na stronie Fundacji dostępny jest do pobrania cały komplet materiałów, które mogą posłużyć do przeprowadzenia zajęć w różnorodnych formach. Działania online obejmują między innymi – scenariusze lekcji historycznych dla kadr kultury opracowane na podstawie kwerendy historycznej obok kontekstu historycznego reprezentującego odkrycia epoki, obyczaje, kulturę i postacie historyczne związane z regionem, wierszowane scenariusze teatralne przeznaczone dla kadr kultury do pracy z młodszą grupą wiekową, foto instruktaże warsztatów oparte o wydarzenia i postacie historyczne, educamenty do pobrania dla dzieci,wystawa online w formacie do wyświetlania na ekranie i druku wielkoformatowego do wykorzystania w placówkach oświatowych.
Organizacja dała się wielokrotnie poznać z interesujących projektów skierowanych do młodych odbiorców. Jest między innymi twórcą wydarzenia – Festiwal Literatury dla Dzieci – który w tegorocznej dziewiątej już edycji pod hasłem “Na językach” ruszy 20 września w Gdańsku a 11 listopada w Krakowie. Jest to jedna z największych tego rodzaju imprez w naszym kraju. Cel jest jeden, jak piszą organizatorzy – za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. Każdego roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki towarzyszy nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej.
Niezwykle bogaty program tegorocznego festiwalu wypełnią między innymi spotkania z pisarzami, psychologami, konferencje dla nauczycieli i bibliotekarzy, warsztaty ilustratorskie, wieczory poetyckie, wystawy, koncerty, a wśród gości wiele znanych czytelnikom nazwisk – jak choćby – Michał Rusinek, Zofia Stanecka, Piotr Socha, Tina Oziewicz, Daniel de Latour, Agnieszka Wolny – Hamkało, Susie Hammer, Katarzyna Wasilkowska, Marcin Przewoźniak i wielu innych
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 20-25.09.2022 PROGRAM I ZAPISY! – FLDD
Festiwalowi towarzyszy wybór najlepszej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Źródło grafiki: https://www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci
Więcej o działalności Fundacji Burza Mózgów i organizowanych przez nią wydarzeniach można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Burza Mózgów – (burzamozgow.org)
Fundacja Burza Mózgów | Facebook
Kultura Złotego Wieku – Fundacja Burza Mózgów (burzamozgow.org)
Pszczoły Czułe Czułki – Fundacja Burza Mózgów (burzamozgow.org)
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 20-25.09.2022 PROGRAM I ZAPISY! – FLDD
Festiwal Literatury dla Dzieci | Facebook
Festiwal Literatury dla Dzieci – YouTube
Festiwal Literatury dla Dzieci (@festiwal_literatury_dla_dzieci) • Zdjęcia i filmy na Instagramie