środa, 30 kwietnia, 2025

Jednoczą, reprezentują i walczą o jak najlepsze warunki chorych na SMA oraz ich najbliższych

SMA czyli Rdzeniowy Zanik Mięśni to uwarunkowana genetycznie choroba, której istotą jest stopniowy zanik mięśni. Spowodowane jest to obumieraniem neuronów ruchowych znajdujących się w przednich rogach rdzenia kręgowego, które odpowiadają za pracę mięśni. Do głównych objawów należą: osłabieniem mięśni szkieletowych, niedowład ruchowy, zaburzeniami odżywiania oraz niewydolność oddechowa. Szacuje się, że w Polsce na SMA choruje 800–1000 osób. Warszawska Fundacja SMA została założona w 2013 roku przez rodziców dzieci chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Od tego czasu jednoczy, reprezentuje i walczy o jak najlepsze warunki chorych na SMA oraz ich najbliższych. Zapewnia także dostęp do leczenia, sprzętu i niezbędnej opieki medycznej.  

Po pierwsze, od 2013 roku fundacja organizuje zjazdy integracyjno-edukacyjne „Weekend ze SMA kiem”, nazywane także Konferencją SMA, podczas których uczestnicy mogą poznać standardy opieki, posłuchać najlepszych specjalistów w SMA z kraju i zagranicy, poznać nowinki dotyczące leków a także wymienić się doświadczeniami. Wydarzenie co roku przyciąga setki chorych oraz ich rodzin. W tym roku, w sierpniu, Weekend ze SMA-kiem odbył się już po raz VIII, tym razem w formie online. W programie znalazły się: debata ekspercka w temacie leczenia SMA, wykłady specjalistów w zakresie opieki rehabilitacyjnej, ortopedycznej, żywieniowej i oddechowej, jak również prelekcje dotyczące życia z SMA.  


Grafika należy do Fundacja SMA – Razem pokonamy rdzeniowy zanik mięśni (fsma.pl)

Kolejną formą pomocy jest prowadzony przez fundację bank sprzętu, będący pośrednikiem w wymianie sprzętu rehabilitacyjnego oraz urządzeń medycznych. Aby skorzystać z usług banku poprzez oddanie sprzętu lub wypożyczenie go, wystarczy napisać na adres banksprzetu@fsma.pl. Zarówno podopieczni fundacji, jak i każda osoba borykająca się z rdzeniowym zanikiem mięśni może zaczerpnąć niezbędnych informacji korzystając z infolinii pod numerem 22 3500202. Osoby obsługujące połączenia odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące choroby, opieki i leczenia, a także skierują do wyspecjalizowanych ośrodków.  

Oprócz tego, fundacja oferuje szkolenia dedykowane rodzinom chorych na SMA, w szczególności od niedawna borykających się z chorobą, na których dzięki ekspertom z kraju i zagranicy mogą poznać tajniki opieki nad dzieckiem z SMA a także dowiedzieć się na co należy zwrócić szczególną uwagę, jaki sprzęt najlepiej się sprawdzi oraz jakich błędów się wystrzegać. Aktualnie, ze względu na panującą pandemię COVID-19 fundacja oferuje cykl webinariów, czyli szkoleń online, obejmujących takie zagadnienia jak: dieta, zdrowy kręgosłup, neurologopedia, fizjoterapia metodą PNF, masaż, fizjoterapia oddechowa, sprzęt ortopedyczny oraz terapia dla rodzin z niedawną diagnozą. Zapis z niektórych webinariów dostępny jest na stronie internetowej fundacji.

19 grudnia bieżącego roku fundacja zaprasza do udziału w warsztacie „Jak mówić o sobie dobrze?”, w ramach kampanii „Dorosły chory na SMA”.

***

Więcej o działalności Fundacji SMA można się dowiedzieć na stronach:

Fundacja SMA – Razem pokonamy rdzeniowy zanik mięśni (fsma.pl)

Fundacja SMA | Facebook

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE