Podstawowym celem i wartością Fundacji Kreatywnej Edukacji jest stanie na straży naturalnego, pełnego, harmonijnego rozwoju dziecka jako osoby. Drogą do jego realizacji jest przede wszystkim: propagowanie kreatywnej edukacji, rozwijanie wrażliwości i kształtowanie systemu wartości: szacunku do siebie i innych osób, wszelkiej inności, poszanowanie zasobów kultury, a także „krzewienie systemu wartości uniwersalnych”.
Fundacja powstała w 2006 roku z inicjatywy osób, które chcą propagować nowe, a jednocześnie aktywne metody nauki. Jak podkreślają jej twórcy i założyciele, najbardziej istotny jest dla nich szacunek do dziecka jako osoby, indywidualne podejście oraz otwartość na różne rodzaje edukacji, w tym także edukację nieformalną. W przypadku tej ostatniej ogromną rolę odgrywa środowisko, w którym uczymy się, mieszkamy, a później – pracujemy: nasi rodzice, dziadkowie, koledzy, koleżanki i przyszli współpracownicy.
Edukacja nieformalna zakłada ustawiczny i wszechstronny rozwój człowieka, opierając się na partnerskich relacjach pomiędzy uczniem a nauczycielem. Jej twórcy przykładają ogromną wagę do pracy grupowej oraz zaangażowaniu: zarówno strony odbierającej, jak i przekazującej wiedzę. Założyciele Fundacji stawiają przede wszystkim na rozwój muzyczny dzieci, rozpowszechniając nowatorską teorię uczenia się muzyki, której twórcą jest prof. Edwin Elias Gordon – amerykański muzyk jazzowy, pedagog, psycholog muzyki, profesor na University of South Carolina w Columbii (stan: Karolina Południowa). To właśnie w duchu jego działań, realizowane są projekty, w trakcie których dzieci w różnym wieku poznają smyczkowe i strunowe instrumenty czy tworzą własne interpretacje dzieł sztuki – nie tylko muzycznych, ale i malarskich. Potomkowie profesora Gordona stawiają na pomysłowość i kreatywność swoich podopiecznych, wyzwalając w nich ukryte – artystyczne talenty.
Grafika należy do Fundacja Kreatywnej Edukacji
„Chcemy, aby edukacja muzyczna w Polsce przekształciła się z obecnej – mało efektywnej – w sprawdzoną i twórczą formę” – czytamy na stronie bydgoskiej Fundacji, która za cel stawia sobie wprowadza autorskie programy edukacyjne we własnych ośrodkach edukacyjnych oraz realizuje projekty w placówkach przedszkolnych, szkolnych oraz kulturalnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz całej Polski. Fundacja podczas swojej działalności stara się promować aktywne formy partycypacji społecznej: jest członkiem lokalnej grupy działania “Dwie Rzeki” oraz sieci organizacji pozarządowych (Non profit organization)
Bydgoska Fundacja, podobnie jak Autorska Szkoła Muzyki Allegretto we Wrocławiu, organizuje: warsztaty, kursy (tzw. gordonowskie), dla osób kierujących edukacją muzyczną małego dziecka, a także seminaria oraz projekty koncertowe, wydawnicze i edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Fundacja Kreatywnej Edukacji otrzymała certyfikat “Organizacja Sprawdzona”, który jest przyznawany przez kapitułę powołaną przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych. Jedną z ich ostatnich inicjatyw są „Listy do Świętego Mikołaja” grupy przedszkolnej Perpetuum Mobile.
Grafika należy do Fundacja Kreatywnej Edukacji | Facebook
***
Więcej o działalności Fundacji Kreatywnej Edukacji można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Kreatywnej Edukacji | Facebook
Fundacja Kreatywnej Edukacji – YouTube