Witajcie!!!


  Chcę tu umieszczać moje notki.  Na początek umieszczę jedną z ostatnich:

 

          Pokolenie, które buntowało się trzy razy

 

     Chodzi mi tu o ludzi urodzonych między rokiem 1945 a 1952.  Pierwszy raz wystąpili oni przeciw komunizmowi w roku 1968 [jeśli byli studentami] lub 1970 [ci, co byli robotnikami].  Ich bunt został szybko stłumiony przez władze, ale pozostawił niezatarte ślady.  Wiem o tym dobrze, bo sama brałam udział w słynnym wiecu 8 marca 1968 roku.  ZOMO ["Golędzinów"] skutecznie wybiło nam z głowy wszelkie opowieści o "socjalizmie z ludzką twarzą".  Dwa lata później padły liczne ofiary śmiertelne.

  10-12 lat później wielu uczestników tamtych wydarzeń wzięło udział w 10-milionowym ruchu "Solidarności", a potem występowalo przeciw stanowi wojennemu.  W roku 1989 z zadowoleniem powitali "transformację ustrojową" i upadek ideologii komunistycznej, nie zdając sobie sprawy z tego, iż zostali oszukani.

  Uświadomili sobie to dopiero w 2010, gdy doszło do tragedii smoleńskiej.  Wtedy właśnie zbuntowali się po raz trzeci, będąc już w wieku emerytalnym [lub w jego poblizu].  To oni opłakiwali prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tworzyli Kluby Gazety Polskiej, wspierali wydawnictwa "drugiego obiegu", walczyli o TV Trwam i głosowali na PiS.  Doczekali sie wreszcie zwycięstwa tej partii w wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku.

  Jest to zadziwiający fenomen.  Wiele było "zbuntowanych pokoleń", ale najczęściej występowały one przeciw aktualnie panującemu porządkowi tylko raz  - w czasach swej młodości.  Bunt emerytów - to rzadkie zjawisko.  W dodatku został on uwieńczony powodzeniem.

  Oczywiście nie wszyscy byli tak wytrwali.  Wielu działaczy Solidarności przeszło na "ciemną stronę mocy".  Profesor Andrzej Nowak tak mówił na zakończenie swego ostatniego wykładu [patrz {TUTAJ}]:

  " Wykład zakończył przypomnieniem prac Mariana Brandysa, a zwłaszcza "Końca świata szwoleżerów".  Stwierdził, iz książka ta pokazała - jak bohaterowie epoki napoleońskiej rozmieniali potem swa sławę na drobne, grzęznąc w korupcji i kolaboracji.  Andrzej Nowak jest zdania, że dlatego nikt obecnie "Końca świara szwoleżerów" nie wznawia, gdyż podobny los spotkał obecnie dawnych bohaterów "Solidarności".  Boją się oni takich porównań.".

elig / 24, luty, 2017

Statystyki bloga:
Wizyty: 364984
Liczba postów: 704
Liczba komentarzy: 140

Posty


Debata, której nie było

Miała miejsce wczoraj [6.07.2020].  Marcin Makowski z WP.pl tak opisał sytuację:   "Trudno uznać kogokolwiek za zwycięzcę dwóch prezydenckich "debat" korespondencyjnych

elig / 7, lipiec, 2020

Wizyty: 2
Liczba komentarzy: 0

Gdy gej się obrazi - to mu rozum odbiera

Zaczyna wtedy wyć i kąsać, oskarżając kogo się da o "homofobię".  Przykładem tego okazał się Piotr Tarczyński, prywatnie życiowy partner pisarza Jacka Dehnela.  Przeczytał on w lipcowym numerze "Nowej Fantastyki" opowiadanie Jacka Komudy "Dalian, będziesz ćwiartowany!".  Nic z niego nie zrozumiał, ale wpadł w szał. 

elig / 6, lipiec, 2020

Wizyty: 3
Liczba komentarzy: 0

Czy fala się załamuje? - koniec "strefy protestu" w Seattle

Od 25 maja 2020 byliśmy świadkami fali antyrasistowskich protestów w USA i Zachodniej Europie po zabójstwie czarnego George'a Floyda przez białego policjanta w Minneapolis.  Niektórzy wieszczyli nawet nadejście rewolucji.  Wydaje się jednak, że zaczyna się ona właśnie załamywać. 

elig / 4, lipiec, 2020

Wizyty: 2
Liczba komentarzy: 0

Paradoksalna pandemia

Pandemia koronawirusa ma w Polsce zupełnie inny przebieg i skutki niż w krajach Zachodniej Europy oraz w USA.  Przede wszystkim pochłonęła ona niewiele ofiar śmiertelnych [nieco ponad 1500, 40 zgonów na milion mieszkańców].  Poza tym po Świętach Wielkiej Nocy ustabilizowała się. 

elig / 3, lipiec, 2020

Wizyty: 4
Liczba komentarzy: 0

Komentarze na temat mojej ostatniej notki

Wczoraj [1.07.2020] napisałam notkę "Gęś zbożowa i Pluton - o szufladkowaniu".  Doczekała się ona zaledwie 6 komentarzy, ale za to połowa z nich okazała się bardzo ciekawa.  Zacznę od dwóch komentarzy z portalu Salon24.pl

elig / 2, lipiec, 2020

Wizyty: 7
Liczba komentarzy: 0

Gęś zbożowa i Pluton - o szufladkowaniu

 W najnowszym numerze tygodnika "Sieci" [nr 27/2020] ukazał się artykuł Przemysława Barszcza "Gdzie zginęły tysiące dzikich gęsi?".  Czytamy w nim:

elig / 1, lipiec, 2020

Wizyty: 7
Liczba komentarzy: 0

Pierwsza tura już za nami, a co z drugą?

Wczoraj [28.06.2020] odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.  Zgodnie ze wszystkimi sondażami żaden z kandydatów nie uzyskał absolutnej większości i druga tura będzie miała miejsce 12 lipca.  Dzisiaj PKW podała wyniki pierwszej po podliczeniu głosów z 99,78% obwodowych komisji wyborczych

elig / 29, czerwiec, 2020

Wizyty: 10
Liczba komentarzy: 0

Człowiek - porażka, czyli o prawdziwym Jonaszu

Kilka dni temu Krzysztofjaw opublikował "Wyborczy apel do Polaków, wszystkich Polaków!".  Apelował :  "Zagłosujmy więc gremialnie i wybierzmy w najbliższych wyborach polskiego prezydenta.".  Jego tekst był piękny i zgodziłabym się z nim, ale z jednym wyjątkiem.  Uważam, że ci którzy koniecznie chcieliby zagłosować na Rafała Trzaskowskiego zrobiliby lepiej, gdyby zamiast tego zostali po prostu w domu. 

elig / 26, czerwiec, 2020

Wizyty: 12
Liczba komentarzy: 0

Mocny akcent pod koniec kampanii wyborczej Andrzeja Dudy

Chodzi oczywiście o wczorajszą [24.06.2020] wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, rozmowy z Donaldem Trumpem i wspólną deklarację obu prezydentów

elig / 25, czerwiec, 2020

Wizyty: 17
Liczba komentarzy: 0

Helgoland i Zielonka, czyli o poligonach

W dniu 20 czerwca 2020 w portalu Szkoła nawigatorów ukazał się tekst blogera Piotera "Zatopić ziemię świętą".  Zaczyna się on od słów:   "Niedaleko Hamburga, a właściwie na torze wodnym pilnującym wszystkich statków z niego wypływających, leży maleńka wyspa zwana przez Anglików Heligoland, czyli Ziemia Święta. Niemieccy naukowcy około 1910 roku ustalili nazwę wyspy na Helgoland 

elig / 23, czerwiec, 2020

Wizyty: 13
Liczba komentarzy: 0

"Kto zapłacił, ten sierota" - artykuł w WP.pl

Opublikował go wczoraj [19.06.2020] Tomasz Molga.  Tekst ten zaczyna się od słów:   "Kochani funkcjonariusze śledzący mój profil, powiedzcie kolegom z wykroczeniówki, żeby już nie wypełniali tych wniosków o ukaranie, bo szkoda roboty"

elig / 20, czerwiec, 2020

Wizyty: 23
Liczba komentarzy: 0

Jaka kampania - taka debata

Wczoraj [17.05.2020] odbyła się w TVP 1 debata z udziałem wszystkich 11 kandydatów na prezydenta Polski.  Miała ona formę "odpytywania przy tablicy".  Najpierw prowadzący zadał kandydatom pięć pytań [po minucie dla każdego na odpowiedź], a na końcu mieli oni po minucie na luźne wypowiedzi.  Prawie wszyscy kandydaci oświadczali, że pytania są bezsensowne, po czym wygłaszali z góry przygotowane referaciki

elig / 18, czerwiec, 2020

Wizyty: 19
Liczba komentarzy: 0

Trump potwierdził zamiar wycofania wojska z Niemiec

W dniu 9.06.2020 opublikowałam notkę ""Fakt prasowy", czy coś ważnego?" {TUTAJ}.  Omówiłam w niej doniesienia mediów na temat ewentualnego wycofania przez Donalda Trumpa 9,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich z Niemiec [na 34 tysiące ogółem].  Przez tydzień nie było jasne, czy należy traktować je poważnie.  Dopiero wczoraj [15.06.2020]  Trump oficjalnie potwierdził ten zamiar i poinformował o tym rząd Niemiec.

elig / 16, czerwiec, 2020

Wizyty: 15
Liczba komentarzy: 0

Rasizm antyrasistów

Nie jest to właściwie nic nowego.  Zwłaszcza lewicowy antysemityzm sięgający czasów Oświecenia ma długą historię.  Opisał ją bardzo dobrze Grzegorz Górny w swym artykule "Lewicowy antysemityzm" z 2003 roku.  Obecnie jednak mamy coś jeszcze.  Oto tak zwani antyrasiści wykorzystali oburzenie wywołane przez zabicie czarnego zatrzymanego przez białego policjanta w Minneapolis do ataku na białych oraz na całą cywilizację białego człowieka. 

elig / 14, czerwiec, 2020

Wizyty: 20
Liczba komentarzy: 0

Kapelusze

Mamy prawie trzydzieści stopni w cieniu i zupełnie straciłam wszelką ochotę na zbawianie Polski i świata na łamach mojego blogu.  Postanowiłam więc napisać o czymś całkiem innym.  Dziś [13.06.2020] kanał Paramount Channel przypomniał cykl filmów o Indianie Jonesie.  Obejrzałam niektóre z nich i zwrócił moją uwagę fakt, że ich bohaterowie nosili kapelusze.  Tak samo było w innych filmach, których akcja toczyła się w latach 20-50-tych XX wieku.  Dziś zaś dżentelmena w eleganckim płaszczu i kapeluszu zastąpił udający nastolatka facet w kurtce i czapce.

elig / 13, czerwiec, 2020

Wizyty: 24
Liczba komentarzy: 0

Czy wciąż mamy do czynienia z groźną epidemią?

W portalu RMF24.pl minister Łukasz Szumowski pohukuje i grozi:   "Rozważamy powrót do obostrzeń. Polacy zapomnieli, że mamy epidemię".  Faktycznie - mamy ją.  Czy jednak jest ona równie groźna jak trzy miesiące temu?  Wiele wskazuje na to, że nie.

elig / 10, czerwiec, 2020

Wizyty: 27
Liczba komentarzy: 0

"Fakt prasowy",czy coś ważnego?

W piątek, 5.06.2020, "Wall Street Journal" poinformował o tym, że:   "Prezydent USA Donald Trump miał nakazać rychłe wycofanie tysięcy amerykańskich żołnierzy z Niemiec.

elig / 8, czerwiec, 2020

Wizyty: 28
Liczba komentarzy: 0

Jurij Bezmienow i zamieszki w USA

Programy TVP Info "W tyle wizji" oraz "W tyle wizji ekstra" prowadzone przez Stanisława Janeckiego i Rafała Ziemkiewicza są ostatnio bardzo inspirujące.

elig / 6, czerwiec, 2020

Wizyty: 35
Liczba komentarzy: 0

Przenoszona kampania

 Oglądałam wczoraj [3.06.2020] program "W tyle wizji".  Prowadzili go Stanisław Janecki oraz Rafał Ziemkiewicz.  W drugiej minucie Janecki przypomniał, że kampania przed wyborami prezydenckimi trwa już 120 dni, Ziemkiewicz nazwał ją "przenoszoną" i zwrócił uwagę na wątpliwości konstytucyjne związane z podmianą Kidawy-Błońskiej na Trzaskowskiego.  Obaj panowie zgodnie doszli do wniosku, że jaki by nie był wynik wyborów, to strona przegrywająca uzna je za nielegalne i zgłosi protest do Sądu Najwyższego.

elig / 4, czerwiec, 2020

Wizyty: 37
Liczba komentarzy: 0

Polska i USA, czyli o przezorności

 Od tygodnia mamy nieustanne doniesienia z USA na temat zamieszek.  W dniu 25 maja 2020 biały policjant z Minneapolis [ze sobie tylko znanych powodów] udusił czarnoskórego zatrzymanego George'a Floyda.  To wydarzenie wywołało uzasadnione protesty, które przerodziły się w zamieszki obejmujące kilkadziesiąt miast USA

elig / 3, czerwiec, 2020

Wizyty: 34
Liczba komentarzy: 0

Blogerzy


Informujemy, iż korzystamy z informacji zawartych w plikach cookies. Użytkownik może kontrolować pliki cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies