Cele gdyńskiej Fundacji „Adaptacja” to przede wszystkim działalność na rzecz niepełnosprawnych, chorych i samotnych, profilaktyka zdrowia, twórczy rozwój osobowości, a także promocja i organizacja wolontariatu.
Istotą ich działania – jak czytamy na stronie internetowej Fundacji – jest także wszechstronna pomoc świadczona na rzecz osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym i wykluczonych społecznie. Szczególną wagę przywiązują do dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej, dysfunkcyjnych oraz środowisk społecznie zaniedbanych, a także osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych, wykorzystywanych i nieprzystosowanych społecznie.
Grafika należy do Fundacja Adaptacja – dzienny punkt opieki dla osób starszych
Od 2014 roku Fundacja zajmuje się prowadzeniem świetlicy dla osób starszych, niepełnosprawnych, wymagających nieustannej opieki cierpiących z powodu powikłań chorób wieku podeszłego, takich jak: demencja, otępienie, schizofrenia, choroba alzheimera. Na co dzień zajmują się szeroko pojętą terapią, profilaktyką, wspomaganiem seniorów oraz niepełnosprawnych, ciesząc się ogromnym zaufaniem podopiecznych i ich rodzin. To pierwsza linia pomocy dla tych, które niekiedy zostają ze swoją chorobą zupełnie sami. Pod egidą Fundacji działa także Klub Seniora, którego ideą jest aktywizacja osób starszych i umożliwienie im rozwoju osobistego. Starsze osoby ramach zajęć spotykają się ze specjalistami z różnych dziedzin i aktywnie uczestniczą w warsztatach redukcji stresu, oglądają filmy, grają w „planszówki”, biorą udział w zajęciach usprawniających narząd mowy czy wykładach naukowych. W ramach prowadzonego „Klubu Międzypokoleniowego” prowadzone są spotkania z animatorami dla dzieci, gimnastyka dla rodziców, zumba, rytmika dla dzieci, wystawiane są także teatrzyki dla najmłodszych. Kolejnym punktem działalności adaptacyjnej są wycieczki do miejsc i placówek ważnych dla polskiego dziedzictwa kulturalnego oraz historycznego. Nawiązując do przypadających w 2020 roku rocznicy powrotu Pomorza w granice Polski oraz zaślubin Polski z morzem, seniorzy poznali miejsca związane z kulturą i historią Pomorzan, Kaszubów, rejonu Dolnej Wisły oraz Żuław Wiślanych. Podopieczni Fundacji mieli okazję zwiedzić „Muzeum Wsi Słowińskiej” w Klukach, muzeum Wisły w Tczewie, zamek książąt pomorskich w Słupsku, zamek w Gniewie, Kwidzynie, muzeum bursztynu w Stegnie czy Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie.
Grafika należy do Fundacja Adaptacja | Facebook
Podczas pandemii możliwości działania Fundacji są ograniczone, nie można na przykład organizować koncertów (śpiewali dla nich m.in. Joszka Broda i Reni Jusis), stąd pomysł na międzypokoleniowy blog, gdzie każdy – niezależnie od wieku – będzie mógł znaleźć coś dla siebie. „Chcemy zadbać o różnorodny aspekt sfery życia, dlatego też nasze wpisy podzielone będą na odpowiednie kategorie” – tłumaczą istotę działania projektu. „Będzie tam można znaleźć porady dotyczące zdrowia, spędzania wolnego czasu, rozwoju osobistego, wsparcia psychologicznego, stylu życia czy hobby, relacji rodzinnych, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i wydarzeń z życia Fundacji. Przed wejściem w życie ograniczeń spowodowanych pandemią, nasze działania miały szerokie spektrum: prowadziliśmy szereg zajęć aktywizacyjnych, także poza naszą siedzibą. To, co robiliśmy razem na żywo, teraz robimy w Internecie, aby nikt w tym trudnym czasie nie czuł się osamotniony czy odizolowany. Chcemy aktywizować lokalną społeczność i pokazać, że nadal możemy być razem – tylko w trochę innej formie” – czytamy na stronie internetowej Fundacji z Gdyni.
***
Więcej o działalności Fundacji Adaptacja można się dowiedzieć na stronach:
Fundacja Adaptacja – dzienny punkt opieki dla osób starszych