Dla osób dotkniętych demencją i chorobą Alzheimera szczególnie ważne jest stałe ćwiczenie i przypominanie sobie “utraconych“ informacji, czynności, umiejętności. Uczestniczenie w zajęciach i warsztatach jest też dla seniorów sposobem na aktywne spędzanie czasu, integrację z otoczeniem, a tym samym może zapobiegać społecznemu wykluczeniu. Doskonale sprawdzają się w tej funkcji domy dziennego pobytu, organizujące specjalnie dostosowane do potrzeb tej grupy seniorów aktywności. Niebagatelną korzyścią z ich działania jest także odciążenie w sprawowaniu opieki członków rodziny i opiekunów chorego.
Grafika należy do Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera
Dzienny Dom Senior-Wigor w Zielonej Górze, to miejsce pełne ciepła, pozytywnej energii i ciekawych działań. Tutaj ma swoją siedzibę Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera. DD Senior-Wigor jest placówka integracyjną, gdzie spędzają czas seniorzy i osoby cierpiące na chorobę Alzheimera. Pracownicy z troską i serdecznością pochylają się nad każdym podopiecznym, przygotowują wiele interesujących i atrakcyjnych zajęć. Seniorzy nie tylko ćwiczą, trenują i przebywają, ale też dobrze się bawią. Codzienne życie domu jest relacjonowane na stronie facebooka i jest to pełna kolorów historia.
Źródło fotografii: https://unsplash.com/
“Placówka przygotowana jest dla 40 podopiecznych i jest dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Ze świadczeń Domu mogą korzystać osoby w wieku emerytalnym zamieszkałe na terenie Zielonej Góry oraz osoby z rozpoznaniem choroby Alzheimera. Skierowanie wydawane jest na podstawie decyzji Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na wniosek osoby zainteresowanej bądź rodziny w oparciu o wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego. Pobyt i udział w zajęciach jest bezpłatny, uczestnicy ponoszą jedynie koszty za spożywane posiłki.”
Stowarzyszenie oprócz prowadzenia ośrodka podejmuje także działania mające na celu wspieranie opiekunów osób chorych. Jednym z nich jest Centrum Informacji Społecznej gdzie udzielane są porady i informacje wszystkim potrzebującym. Aktualnie przygotowywane są cykliczne spotkania ze specjalistami, które pozwolą na integrowanie osób chorych i zdrowych poprzez rozmowy z podejmowaniem ważnych tematów, rozwiązywaniem problemów i wspólne spędzanie czasu. Prowadzone są także warsztaty, między innymi w sierpniu zakończyły się Warsztaty z muzykoterapii Music&Memory, prowadzone przez twórcę metody – Dana Cohena ze Stanów Zjednoczonych. W sierpniu rozpoczęły się także spotkania z psychologiem dla członków rodzin i opiekunów osób chorych na Alzheimera. Jak informuje Stowarzyszenie "Tematyka spotkań obejmuje: grupę wsparcia, poradnictwo, warsztaty tematyczne i spotkania informacyjno-edukacyjne. Celem jest podniesienie kompetencji krewnych, jako opiekunów chorych z demencją, pomoc psychologiczna w adaptacji do obciążeń związanych ze skutkami choroby bliskiej osoby i z rolą opiekuna, stabilizacja kontaktów socjalnych rodziny dotkniętej demencją oraz zapewnienie dostępu do społecznego wsparcia."
Grafika należy do Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera
***
Więcej o działalności Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera można się dowiedzieć na stronach:
https://www.facebook.com/alzheimer.zgora/
https://www.facebook.com/seniorwigorzg