Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Marzeń” w Gdyni w dzielnicy Mały Kack został otwarty w tym roku. Było to marzenie zespołu Fundacji o nazwie Dom Marzeń i wieloletni cel ich działań. Dzisiaj, podopieczni Fundacji – osoby niepełnosprawne intelektualnie mają już swój bezpieczny kąt, miejsce na spotkania i zajęcia. Uczestnicy zajęć mają do dyspozycji świetnie wyposażone pracownie: rewalidacyjną dla osób z najgłębszą niepełnosprawnością, informatyczną, rehabilitacyjną, kulinarną, muzyczną. W przyszłości, po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, w budynku będzie działała scena i pracownia teatralna. Oprócz tego funkcjonują już świetlica i jadalnia, a także pokój psychologa w którym podopieczni znajdą przestrzeń do wyciszenia się i relaksu.
Dom jest przede wszystkim miejscem, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą w przyjaznej atmosferze uczyć się funkcjonowania w miarę swoich możliwości w społeczeństwie, licząc na akceptację otoczenia, bez barier i uprzedzeń.
Grafika należy do Strona główna – Dom Marzeń (dommarzen.org.pl)
Fundacja działa od 2005 roku i prowadzi wiele projektów na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich celem otwarcie przed osobami niepełnosprawnymi możliwości rozwoju, pielęgnowania swoich hobby, ciekawego spędzania czasu a przede wszystkim usamodzielniania się. Jednym z ważnych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi niepełnosprawnych w społeczeństwie. Ponadto Fundacja wspiera rodziny, przygotowując je do usamodzielniania się niepełnosprawnych dzieci w przyszłości. Podopieczni Fundacji często uczestniczą w koncertach, przedstawieniach teatru muzycznego, są też zagorzałymi kibicami klubów Vistal Gdynia, Lotos Gdynia czy Asseco Gdynia. Kibicowanie na meczach jest stałym punktem w ich kalendarzu.
Zespół Fundacji od wielu lat zajmuje się i przybliża problematykę seksualności, temat niełatwy, ale bardzo istotny w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością oraz ich bliskich.
„Oswajanie Dorosłości” to projekt, który rozpoczął się w 2012 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy wiele szkoleń i konferencji dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także wprowadziliśmy symulator niemowlęcia, jako innowacyjne narzędzie terapeutyczne.
Innowatorskie metody z wykorzystaniem symulatora niemowlęcia pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną sprawdzić się w roli opiekuna oraz doświadczyć rodzicielstwa i związanych z tą funkcją obowiązków.
Druga edycja projektu „Oswajanie Dorosłości” odbyła się w 2017 roku. Zadanie zrealizowaliśmy w ramach programu Innowacje na Ludzką Miarę w Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, gdzie udało nam się stworzyć Program Szkoleniowy dla Specjalistów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną przy użyciu symulatora niemowlęcia oraz przygotować do roli szkoleniowców, cztery specjalistki w zakresie pracy z symulatorem niemowlęcia. Merytoryczny nadzór nad projektem objęła dr Izabela Fornalik.
***
Więcej o działalności Fundacji Dom Marzeń można się dowiedzieć na stronach:
Strona główna – Dom Marzeń (dommarzen.org.pl)