środa, 23 kwietnia, 2025

W gąszczu puszczańskich problemów – Chronią drzewostan, dbają o zwierzęta, ratują bagna

Fundacja “Dzika Polska” powstała w 2006 roku z inicjatywy działaczy polskich organizacji ekologicznych i od samego początku skupiała się na ochronie najcenniejszych fragmentów polskiej przyrody i edukacji proekologicznej.

Priorytetową kampanią Fundacji „Dzika Polska” jest Puszcza Białowieska: kompleksu leśnego położonego na granicy z Białorusią. Jej członkowie zabierali w mijającym roku stanowisko w takich kwestiach, jak wycinka starych mazurskich dębów i drzew na Podlasiu, komentowali politykę zasobów drewna, polemizowali również z myśliwymi na temat odstrzału dzików w nadleśnictwie Świętoszów. Fundacja zaangażowana była w kampanię na rzecz ochrony bagien doliny Rospudy przed planowaną budową drogi szybkiego ruchu „Via Baltica”, wspierając aktywistów podczas zorganizowanego protestu. Wśród statutowych celów organizacji znajduje się przeprowadzanie inwentaryzacji przyrodniczych puszczańskich gatunków, udział w konferencjach naukowych, konsultacjach społecznych, posiedzeniach Rady Naukowo Społecznej „Leśnego Kompleksu Promocyjnego: Puszcza Białowieska” oraz Regionalnej Rady Ochrony Przyrody.

Fundacja wchodzi w skład koalicji „Niech Żyją” (wspólnie z Fundacją Prawnej Ochrony Zwierząt „Lex Nova”), angażując się w przypadki nieuzasadnionego i zbyt intensywnego odstrzału dzikich, chronionych zwierząt, zwłaszcza bobrów, żubrów i dzików. Ich działania mając na celu ograniczanie masowych odstrzałów tych zwierząt poprzez monitoring ich liczby, konsultacje aktów prawnych, nagłaśnianie kolejnych działań myśliwych oraz komentowanie ich w mediach (współpraca z największymi agencjami prasowymi). Fundacja angażuje się także w ochronę pozostałości lasów naturalnych w innych kompleksach leśnych: Puszczy Knyszyńskiej, Augustowskiej, Boreckiej, a także w odległych od siedziby Fundacji – Bieszczadach.


Photo by Erik Peterson on Unsplash

Stowarzyszenie przyczyniło się również do zawiązania koalicji „Porozumienie dla drzew w Białymstoku”, przygotowując m.in. poradnik odpowiadający na pytanie, w jaki sposób obywatele i organizacje mogą angażować się w ochronę przyrody. Jak dotąd wyraziło nim zainteresowanie przynajmniej kilkanaście tysięcy osób. Kolejny projekt Fundacji pod hasłem: „Dzika Polska” to plenerowa wystawa wielkoformatowych fotografii dzikiej ojczystej przyrody zatytułowana “Zwierzpospolita Polska” (w Londynie i Dublinie wystawa nosiła tytuł: “Wild Poland. Natural heritage of Europe”). Była ona prezentowana  w czternastu polskich miastach m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu, Radomiu czy Chojnicach.

Od 2013 do 2014 roku, wspólnie z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze realizowano projekt – “Strażnicy Puszczy Karpackiej” finansowany z Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Projekt objął swoim zasięgiem jedne z najcenniejszych lasów w Europie: Puszczę Karpacką Beskidu Niskiego, Bieszczadów i Pogórza. Jej autorzy skoncentrowali się na stworzeniu narzędzi strażniczych, za pomocą których można kontrolować postępowanie instytucji powołanych do ochrony lasów. Dzięki projektowi powstał m.in. portal z aktualizowanymi na bieżąco informacjami o planowanych przedsięwzięciach gospodarczych oraz „Zielony Telefon”, pod którym można uzyskać pomoc prawną. Cały czas czynna jest również infolinia, gdzie można poprosić o opinię, czy wycinka wskazanych drzew jest zasadna.

***

Więcej o działalności Fundacji Dzika Polska można się dowiedzieć na stronach:

Fundacja Dzika Polska

Fundacja Dzika Polska | Facebook

POWIĄZANE

597FaniLubię
243SubskrybującySubskrybuj

NAJNOWSZE